Snížení sexuálních funkcí v dospělosti je naprosto normální fází fyziologického stárnutí organismu. Hovoříme však o poklesu, nikoli o úplné ztrátě potence. Impotence po 50 letech je důsledkem nezdravého životního stylu, pokročilých nemocí a špatných návyků. I v tomto případě je však možné a nutné s problémem bojovat, a to jak pomocí léků, tak i alternativní léčby.
Příčiny impotence v dospělosti
Pokles sexuální funkce v dospělosti je způsoben snížením syntézy mužských pohlavních hormonů. U některých mužů se to stane po 50 letech, u jiných po 60, ale dříve nebo později každý zaznamená pokles produkce androgenů.
Změny hormonálních hladin v dospělosti jsou přirozeným procesem, který doprovází proces stárnutí organismu. S poklesem produkce androgenů potence slábne a sexuální funkce se snižují, ale ne její úplná absence.
Impotence neboli erektilní dysfunkce po 50 letech je onemocnění, které lze a mělo by být léčeno. Podle lékařů je ve věku 50 let příliš brzy na to, aby se muž vzdal, protože v tomto věku můžete mít aktivní sexuální život a dokonce se stát otcem, ale pouze pokud věnujete velkou pozornost svému vlastnímu zdraví.
Změny hormonálních hladin tedy negativně ovlivňují potenci, ale u zdravého muže takové změny vedou ke snížení sexuálních funkcí, nikoli však impotenci. Pro rozvoj úplné sexuální impotence nestačí přirozené změny, takže se onemocnění rozvíjí za přítomnosti přitěžujících faktorů.
Příčiny impotence po 50 letech jsou různé nemoci a špatná životospráva. Tyto zahrnují:
- onemocnění genitourinárního systému;
- fyzická nečinnost;
- hypertonické onemocnění;
- diabetes;
- poruchy štítné žlázy;
- cerebrovaskulární onemocnění;
- obezita.
Je nutné podrobněji zvážit každou z možných příčin, abychom pochopili původ rozvoje problémů s potencí.
První místo mezi příčinami časné impotence zaujímají onemocnění prostaty. Kongestivní prostatitida je nejčastější příčinou erektilní dysfunkce.
Nemoc se vyvíjí v důsledku porušení odtoku sekretů prostaty. Výsledkem je neinfekční zánět orgánu. Při prostatitidě se mění tonus močového měchýře, zužuje se močová trubice, je narušena urodynamika a pohyb sekretu prostaty. Přetížení narušuje normální oběhový proces pánevních orgánů, včetně průtoku krve do penisu. Všechny tyto procesy vedou nejprve k oslabení erekce a poté k úplné sexuální impotenci. Stejné jevy jsou pozorovány u adenomu prostaty a některých zánětlivých onemocnění varlat.
Obezita a fyzická nečinnost jsou dva nepřátelé normální erekce. Tyto stavy vedou k rozvoji městnání v pánevních orgánech a časem vyvolávají erektilní dysfunkci.
Zvláštní místo zaujímá arteriální hypertenze a další onemocnění kardiovaskulárního systému. Zhoršený průtok krve ovlivňuje především prokrvení dolní části těla. Při srdečním selhání dochází k narušení toku krve do penisu. U arteriální hypertenze není erektilní dysfunkce způsobena ani tak trvale zvýšeným krevním tlakem, jako spíše užíváním léků ke kontrole krevního tlaku. Antihypertenzní léky negativně ovlivňují mužskou sexuální funkci. Právě impotence je nejčastěji uváděna jako vedlejší účinek takových léků.
U diabetes mellitus je narušeno nervové vedení a krevní oběh v dolní části těla. K tomu dochází u dekompenzované formy onemocnění a nesprávné léčby diabetu. Neustále zvýšená hladina glukózy narušuje strukturu cév a může být jednou z příčin erektilní dysfunkce u mužů středního věku.
Dysfunkce nebo hyperfunkce štítné žlázy vede ke změnám hormonálních hladin. Erektilní dysfunkce je stejně častá jak u hypotyreózy, tak u hypertyreózy. Kromě impotence jsou tato onemocnění doprovázena řadou příznaků dysfunkce nervového a kardiovaskulárního systému.
Jakékoli cerebrovaskulární poruchy vedou k narušení vedení nervových impulsů. Roztroušená skleróza, onemocnění míchy, těžká poranění páteře – to vše může způsobit pokles erekce a její úplnou absenci.
Příčiny rozvoje poruchy do značné míry určují léčebný režim impotence u mužů po 50 letech.
Příznaky sexuální impotence
Je nutné rozlišovat mezi časnou impotencí a věkem podmíněným poklesem sexuálních funkcí. V prvním případě se příznaky impotence objevují náhle po 50 letech, ve druhém případě dochází k pomalému zhoršování potence až k úplné dysfunkci.
Známky impotence u mužů ve věku 50 let vám pomohou provést vlastní diagnostiku sexuální impotence. Tyto zahrnují:
- oslabení erekce nebo její úplná absence;
- postupné vyblednutí erekce během pohlavního styku s nemožností ji dokončit;
- neschopnost zahájit pohlavní styk kvůli nedostatečnému zvětšení penisu;
- snížená nebo úplná absence sexuální touhy po opačném pohlaví.
Přítomnost alespoň jednoho z uvedených příznaků je dobrým důvodem k návštěvě lékaře.
Je důležité vzít v úvahu, že impotence a její příznaky ve věku 50 let mohou být dočasným jevem. Uvedené příznaky jsou variantou normy pro muže, kteří právě prodělali vážné onemocnění a dlouhodobě užívají léky snižující potenci (antihypertenzní pilulky). Příčinou dočasné sexuální impotence mohou být i psychické problémy, častý stres a nepříznivá atmosféra v rodině.
Pouze lékař může po komplexní diagnostice přesně diagnostikovat impotenci a vybrat optimální léčebný režim.
Jak se s problémem vypořádat?
S přibývajícími léty se zvyšuje riziko vzniku impotence, proto je nutné vědět, jak s impotenci v 50 a více letech zacházet. Vzhledem k tomu, že ve velké většině případů je snížení sexuální funkce způsobeno přítomností jakýchkoli onemocnění, je nutné podstoupit komplexní vyšetření těla. Opatření k obnovení erekce by měla být použita pouze po léčbě základního onemocnění, které vedlo k impotenci.
Prostatitida zaujímá přední místo mezi příčinami impotence. Toto onemocnění může být po dlouhou dobu asymptomatické, takže včasná léčba se často neprovádí. Pokud lékař diagnostikoval zánět prostaty, bude nutná dlouhodobá komplexní léčba. Adekvátní léčba základního onemocnění obnoví normální potenci.
Pokud máte arteriální hypertenzi, měli byste se poradit s kardiologem o nahrazení léků jemnějšími léky. Právě antihypertenziva často způsobují impotenci.
Obnovení erekce se provádí pomocí léků a lidových léků. Kromě toho musí muž přehodnotit svůj životní styl.
Léky na potenci
Léková terapie závisí na příčině slabé potence. Pro použití při léčbě:
- inhibitory fosfodiesterázy (rychle působící léky);
- selektivní alfa-2-blokátory.
- Dietní doplňky a homeopatie;
- hormonální léky.
Inhibitory fosfodiesterázy jsou dobře známé rychle působící pilulky. Takové léky mají výrazný účinek, přispívají k rychlému dosažení erekce, ale mají řadu kontraindikací. Hlavní podmínkou pro užívání takových pilulek je přítomnost sexuální přitažlivosti k opačnému pohlaví. U psychické impotence, kdy muž necítí přitahování ke své partnerce, jsou takové léky neúčinné.
Další nevýhodou je, že rychle působící léky impotenci neléčí. Odstraňují hlavní symptom, ochablou erekci, na určitou dobu. Když pilulka přestane účinkovat, erekce zmizí.
Selektivní alfa-2 blokátory jsou silná afrodiziaka. Lék z této skupiny stimuluje průtok krve do penisu díky svému účinku na centrální nervový systém. Mechanismus účinku léku je podobný práci tablet, navzdory skutečnosti, že léky patří do různých skupin.
Hormonální léky, které ovlivňují syntézu testosteronu, jsou předepsány pouze lékařem. Je vhodné používat léky této skupiny v přítomnosti endokrinních a hormonálních poruch, ale při normální produkci hormonů mohou být takové léky škodlivé. Nevýhodou jakýchkoli hormonálních léků je velký seznam kontraindikací a vedlejších účinků.
Bezpečným způsobem samoléčby impotence je užívání doplňků stravy. Tyto léky nejsou léky, ale působí jako vitamíny. Doplňky stravy zlepšují prokrvení penisu, mají pozitivní vliv na hormonální hladinu, postupně zlepšují erekci. Nevýhodou doplňků stravy je dlouhý průběh užívání. Takové léky budou aktivní pouze v případě, že neexistují žádné patologické příčiny erektilní dysfunkce. Je vhodné užívat doplňky stravy jako nezávislý lék na pozadí stresu a přepracování, ale impotenci způsobenou prostatitidou nebo diabetes mellitus nelze vyléčit pomocí doplňků výživy.
Nejoblíbenější doplňky stravy pro potenci:
- Maca peruánská;
- Lovelace Forte;
- Císařovo tajemství;
- Zlatý kůň.
Výběr doplňků stravy by měl být vyvážený a smysluplný. Než začnete užívat, musíte si přečíst pokyny a prostudovat složení. Měli byste užívat pouze osvědčené bylinné přípravky.
Lidové léky
Účinnými lidovými léky na potenci jsou různé odvary a infuze s tonizujícím účinkem.
Poměrně často lze najít doporučení pro použití třezalky. Ve skutečnosti je tato rostlina jedovatá a při dlouhodobém používání může způsobit otravu. Třezalka má protizánětlivé vlastnosti, ale její vliv na potenci zůstává sporný. Tento lék lze užívat při prostatitidě a jiných onemocněních urogenitálního systému, ale v malých kursech. Přímo pro léčbu impotence je lepší dát přednost jiným prostředkům.
Účinným a bezpečným tradičním lékem je nálev z kořene ženšenu. Rostlina má tonizující účinek a působí jako afrodiziakum, takže její pozitivní vliv na potenci nenechává žádné pochybnosti. Můžete užívat buď lihovou tinkturu (10 kapek 2x denně) nebo odvar. Pro přípravu odvaru zalijte velkou lžíci kořenů sklenicí vroucí vody a vařte půl hodiny. Po ochlazení se produkt filtruje a užívá se dvakrát denně, dvě velké lžíce. Průběh léčby trvá tři týdny.
Ke zvýšení potence pomůže šťáva z řapíkatého celeru nebo odvar z kořene. Pro přípravu odvaru rozemelte 30 g kořene a vařte ve sklenici vody 10 minut.
Jak si udržet potenci až do vysokého věku
Je možné obnovit potenci, ale to vyžaduje dlouhodobou léčbu. Je mnohem snazší zabránit rozvoji impotence dodržováním několika jednoduchých pravidel:
- být méně nervózní;
- zbavit se špatných návyků;
- cvičit pravidělně;
- chodit na čerstvý vzduch častěji;
- mít pravidelně sex;
- Zdravé jídlo;
- léčit všechny nemoci včas.
Do svého jídelníčku byste měli zařadit více antioxidačních potravin. Každý den by měl muž sníst alespoň jeden citrusový plod – pomeranč nebo grapefruit. Obsahují antioxidanty a tón. Několikrát týdně musíte jíst celer a česnek, přidat med a vlašské ořechy do vaší stravy. Rajčata a dýňová semínka prospívají zdraví mužů. Produkce testosteronu se zvyšuje s konzumací červeného masa, ale ve vyšším věku byste ho neměli zneužívat. Přípustná norma je asi 200 g masa denně.
S prevencí je třeba začít již v mladém věku. Změnou životního stylu ve 30 letech si muž může udržet dobré zdraví až do vysokého věku.